Statikai tanulmányaim legfontosabb tétele a következő:
„Az épület stabilitása fordítottan arányos a tervező statikus ismereteivel. Minél gyakorlatlanabb a tervező, annál stabilabbra tervezi az épületet.”
A favizsgálat esetén is így van valahogy. Minél kevésbé hozzáértő a favizsgáló, annál hamarabb vágatja ki a fát.
A műszeres favizsgálat a fafelméréseket kiegészítő lehetőség, amivel a felmérések szükség esetén pontosíthatóak.
Fizikai adatok mérésén és számításokon alapuló szabatos, egyértelmű információkhoz juthatunk a műszeres favizsgálat segítségével. Ezen ismeretek alapján meghatározhatók a vizsgált fák további fenntartásához szükséges kezelések . Felmérhetőek és tervezhetővé válnak az adott fák hosszú távú kezelési költségei is.
Összességében a műszeres favizsgálatok a faápolási technikák segítségével megkönnyítik a tulajdonosoknak megtervezni a fáik sorsát és az ehhez szükséges erőforrások mértékét.
A műszeres favizsgálatot a nagy személyforgalmú területeken, például játszótereken, iskolák és óvodák udvarán, illetve ezek környékén, nagy forgalmú fasorokban, utcákban célszerű alkalmazni, illetve minden olyan helyen, ahol a fák személyeket vagy nagyobb értékű tárgyakat veszélyeztethetnek. Különösen idős, vagy nagyméretű, vagy rossz állapotú fák esetén nagy segítség a fák sorsáról történő döntések meghozatalában.
A jelen pillanatban Magyarországon is elérhető módszerek
- FAKOPP 2D elektroakusztikus tomográf
- talajszint alatti gyökérzet feltérképezése ( BEVEZETÉS ALATT)
- húzásos dőlésvizsgálat ( BEVEZETÉS ALATT)
- törzs dőlés változásának vizsgálata (FEJLESZTÉS ALATT)
FAKOPP 2D elektroakusztikus tomográf
A vizsgálat elve:
Az egészséges fában a hang viszonylag nagy sebességgel terjed (1200 -2500m/s). Azonban ha a hang terjedés útjában üreg, odú vagy gombák által már akár részben lebontott szövetű terület kerül, ezt a területet a hang az egészséges szöveten át elkerüli.
A FAKOPP műszer segítségével a hang terjedési idejét tudjuk mikrosecundumos pontossággal mérni . Ha ismert távolságú pontok között mérjük meg a hang terjedési idejét, számolható a relatív terjedési sebesség . Ennek nagysága, helyesebben a fafajra jellemző terjedési sebességhez képest csökkenés mértéke utal a terjedés útjában lévő elpusztult terület nagyságára. (A valóságban nem csökken a sebesség, hanem a kerülés miatt megnövekszik a hang által az egészséges fában megtett út .)
A FAKOPP 2D műszerrel n db érzékelő felhasználásával n x (n-1) / 2 mérést lehet elvégezni egy kiválasztott törzs keresztmetszeten.
Az így nyert adatok kiértékelésének eredménye az adott keresztmetszet relatív hangsebesség térképe, ami azonos az egészséges és beteg részek rajzolatával.
Az érzékelők számának növelésével lehet a mérés pontosságát növelni.
Jelenleg nyolc érzékelős vizsgálatot végzek. Ez az érzékelőszám már kellő mennyiségű információt szolgáltat. Szükség esetén, amennyiben nagy a fa átmérője, vagy nagyon karélyos a fa keresztmetszete, tíz érzékelős mérést is tudok végezni.
A vizsgálat végeredménye a FAKOPP mérési jegyzőkönyv.
A műszer magyar fejlesztés, dr. Dívós Ferenc munkája.